Massimo Vacchetta: nadchodzi armia jeży! | Wydawnictwo Quello
instagram

22.02.2019


Massimo Vacchetta: nadchodzi armia jeży!


Charyzma Massimo Vacchetty porwała mnie niczym wzburzona rzeka: weterynarz, pisarz i założyciel centrum pomocy jeży, La Ninna (Novello, CN). 

„25 gramów szczęścia” i „Serce jeża”, tak nazywają się dwie książki jego autorstwa wydane przez Sperling&Kupfer i znajdujące się wśród najczęściej zamawianych książek na Amazonie. Armia jeży, jak lubi je nazywać, również podbiła serca wielu osób, wychodząc poza ramy oczekiwań. W tym roku również Polacy będą mogli sięgnąć po książkę „25 gramów szczęścia”, która ukaże się wiosną, nakładem Wydawnictwa Quello. 
 

Massimo Vacchetta z Ninną
fot. Massimo Vacchetta, Massimo z Ninną

Massimo, czy mógłbyś nakreślić historię założenia ośrodka La Ninna? 

Przez dwadzieścia lat pracowałem jako weterynarz zajmując się bydłem. Byłem wtedy zupełnie inną osobą, wiodłem dostatnie życie: eleganckie ubrania, sportowy samochód, duży dom. Oczywiście to wszystko sprawiało, że byłem szczęśliwy. Jednak gorzkie rozczarowanie spowodowało, że pogrążyłem się w rozpaczy i straciłem wiarę zarówno w siebię jak i w moją przyszłość. Miałem nieodpartą potrzebę zmian, ale nie wiedziałem, w którą stronę pójść, a może po prostu brakowało mi odwagi. W 2013 roku po raz pierwszy spotkałem Ninnę. To było maleństwo: nowonarodzony, malusieńki jeż ważący zaledwie 25 gramów. Wieloletnie doświadczenie w pracy z bydłem wprowadziło mnie w stan znieczulenia. Głęboko wierzyłem w swój brak wrażliwości. Jednak w tamtej chwili moją duszę ogarnęło współczucie, które odebrało mi dech. 


fot. Massimo Vacchetta, Pierwsze chwile z Ninną

Współczucie często powraca w Twoich opowieściach... 


Oczywiście, dla mnie współczucie jest kultywowaniem najpiękniejszej części ludzkiej duszy. Wiem, że wielu weź- mie mnie za wariata, ale marzę o innym społeczeństwie. Takim, dla którego wariatem jest ten, kto nie odczuwa współczucia wobec słabszych. Empatia, jedność, pomoc innym to wartości zniszczone przez konsumpcjonizm. Musimy je odzyskać, propagować: globalizujmy miłość i współczucie! 


Co z tym wszystkim mają wspólnego jeże? 


Pokazały mi drogę, którą powinienem podążać i nauczyły, że życie może być takie przewrotne. Nie ma nic gorszego niż narzekanie na to, że życie płynie zawsze w tym samym kierunku. To walka, która wpisuje się w znacznie szerszy kontekst: martwię się o środowisko, planetę i o przyszłość. Leczenie ich przynosi ulgę mojemu bólowi. 


Czym właściwie się zajmuje centrum La Ninna? 


We Włoszech, tak jak w całej Europie, jeże nie mają lekkiego życia. Ich populacja się zmniejsza, możliwe że wkrótce będzie im groziło wymarcie. Do naszego centrum przyjeżdżają ranne zwierzęta, chore lub z innymi trudnościami. Te, które przed zimą nie ważą więcej niż 400 gramów nie mają szans na zapadnięcie w sen zimowy. Przywra- camy im zdrowie i na wiosnę wypuszczamy wolno. Jednak niektóre zostają z nami: te niepełnosprawne, których życie na wolności byłoby niemożliwe. Próbujemy sprawić, aby ich życie było jak najbardziej komfortowe. 
 


fot. Massimo Vacchetta, Ośrodek Rehabiltacji Jeży „La Ninna” (Centro Recupero Ricci La Ninna)

Twoja książka, „25 gramów szczęścia”, jest międzynarodowym sukcesem. 


Ninna wydobyła ze mnie chęć pomocy, wsparcia i rozpieszczania. Ratując ją, uratowałem najlepszą cząstkę siebie. Ta książka rodzi się z bólu: z każdym gramem szczęścia, było również mnóstwo cierpienia. Chcę, aby ta książka była zaproszeniem do szukania prawdy o sobie samym. Kiedy żyjemy nie swoim życiem i przystosowujemy się w poszukiwaniu akceptacji, pozba- wiamy się możliwości bycia szczęśliwym. Ja nie chcę się oszukiwać: nie ma nic ważniejszego niż pozytywna energia! 


Był Pan kiedyś w Polsce? 


Moje wspomnienia z Polski sięgają 20 lat wstecz, ale są to wspo- mnienia bardzo pozytywne. Zwłaszcza ostatni fragment drogi prowadzący do Warszawy, czynności wykonywane przez ludzi, prostolinijność: ulica była długą tętnicą, wzdłuż której odbywało się życie. Znalazłem tam prawdziwe człowieczeństwo. 


tekst: Tiziana Cremesini, opublikowany w "GAZETTA ITALIA" 
tłumaczenie: Wiktoria Piskowa 
fot: Massimo Vacchetta 

< wstecz

WYDAWNICTWO QUELLO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Wydawnictwo Quello sp. z o.o.
ul. Zbożowa 20T/2
32-020 Wieliczka
kontakt: quello@quello.com.pl
Copyright © Wydawnictwo Quello